Americký lyžiar Bennett prekvapujúco vyhral úvodný zjazd sezóny

15.12.2023 Celý región

Val Gardena 14. decembra (TASR) - Americký lyžiar Bryce Bennett sa stal prekvapujúco víťazom prvého zjazdu sezóny Svetového pohára v talianskej Val Gardene. V cieli mal o tri stotiny sekundy lepší čas ako vlaňajší víťaz a obhajca malého glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska. Tretí skončil s mankom päť stotín sekundy Švajčiar Marco Odermatt.

Tridsaťjedenročný Bennett si pripísal druhý triumf kariéry v prestížnom seriáli. Prvý zaznamenal rovnako na zjazdovke Saslong v decembri 2021. Preteky sa konali v ideálnych podmienkach za slnečného počasia a Američanovi k ceste za triumfom nerobilo prekážky ani vysoké štartové číslo 34. "Vôbec som to nečakal. Keď som ráno vstal, dúfal som v dobrý výsledok, ale v žiadnom prípade som neveril, že by som tu znova mohol vyhrať. Je to pre mňa vzrušujúci štart do sezóny," povedal víťaz v prvej reakcii v cieli.

Bennett mal na prvom medzičase desiaty najlepší čas, no tempo vystupňoval a vo finiši bol najrýchlejší. Kildemu tak tesne ušiel štvrtý zjazdársky triumf vo Val Gardene. Štyria najlepší sa na skrátenej trati zmestili do trinástich stotín sekundy, prvé pódium v kariére iba o osem stotín uniklo štvrtému Nilsovi Allegremu z Francúzska. Elitná tridsiatka bola vo vyrovnanej súťaži v rozpätí 98 stotín.

Sezónu Svetového pohára zatiaľ výrazne poznačilo nepriaznivé počasie, v pôvodne stanovenom termíne sa nepodarilo odjazdiť úvodné štyri zjazdy. Štvrtkový zjazd vo Val Gardene bol náhradou za preteky, ktoré sa mali konať 11. novembra v strediskách Zermatt/Cervinia.